  • BFC247065122
BFC247065122
advertisement
Manufacturer No:
BFC247065122
HK JDW NO:
886-BFC247065122
Datasheet:
BFC247065122
Description:
MKT470 1200pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC247065122
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 200
  • HTS Code
  • Capacitance
    1200pF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Size Code
    2810
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    7.2mm