  • BFC246926474
BFC246926474
advertisement
Manufacturer No:
BFC246926474
HK JDW NO:
886-BFC246926474
Datasheet:
BFC246926474
Description:
MKT469 0.47μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC246926474
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT469
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.165W 12.50mmx4.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Size Code
    4917
  • Height Seated (Max)
    0.441 11.20mm
  • Length
    12.5mm
  • Width
    4.2mm