  • BFC246853125
BFC246853125
advertisement
Manufacturer No:
BFC246853125
HK JDW NO:
886-BFC246853125
Datasheet:
BFC246853125
Description:
MKT468 1.2μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC246853125
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.276W 26.00mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±10%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.2μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.748 19.00mm
  • Length
    26.0096mm
  • Width
    7.0104mm