  • BFC242033303
BFC242033303
advertisement
Manufacturer No:
BFC242033303
HK JDW NO:
886-BFC242033303
Datasheet:
BFC242033303
Description:
MKP420 33nF Film Capacitor 5% Radial PC Pins 630V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC242033303
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP420
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    5%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    33nF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    12.4968mm
  • Width
    5.0038mm