  • BFC241961604
BFC241961604
advertisement
Manufacturer No:
BFC241961604
HK JDW NO:
886-BFC241961604
Datasheet:
BFC241961604
Description:
MKP419 160nF Film Capacitor 5% Radial PC Pins 400V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC241961604
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP419
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
  • Tolerance
    5%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    160nF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm
  • Length
    7.1882mm
  • Width
    4.4958mm