  • BFC241804704
BFC241804704
advertisement
Manufacturer No:
BFC241804704
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC241804704
Package:
Radial
Datasheet:
BFC241804704
Description:
MKP418 470nF Film Capacitor 5% Radial PC Pins 250V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC241804704
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    MKP418
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.335W 17.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    5%
  • Feature
    Long Life
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Capacitance
    470nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    8.509mm