  • BFC241709104
BFC241709104
advertisement
Manufacturer No:
BFC241709104
HK JDW NO:
886-BFC241709104
Datasheet:
BFC241709104
Description:
MKP417 910nF Film Capacitor 5% Radial PC Pins 160V-DC 63V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC241709104
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MKP417
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.394W 17.50mmx10.00mm
  • Tolerance
    5%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    910nF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    10.0076mm