  • BFC241708204
BFC241708204
advertisement
Manufacturer No:
BFC241708204
HK JDW NO:
886-BFC241708204
Datasheet:
BFC241708204
Description:
MKP417 820nF Film Capacitor 5% Radial PC Pins 160V-DC 63V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC241708204
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MKP417
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.335W 17.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    5%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    820nF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Depth
    8.5mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    8.509mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C