  • BFC238662474
BFC238662474
advertisement
Manufacturer No:
BFC238662474
HK JDW NO:
886-BFC238662474
Datasheet:
BFC238662474
Description:
MMKP386 0.47μF Film Capacitor ±10% Rectangular Box Screw Terminals 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Chassis Mount, Screw
Step5Bar-code shipping tag
BFC238662474
  • Operating Temperature
    -50°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.732Lx1.181W 44.00mmx30.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw Terminals
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Snubber
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Packing Method
    Tray
  • Terminal Pitch
    27.5mm
  • Voltage - Rated AC
    700V
  • Lead Pitch
    22.7076mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhm
  • Lead Spacing
    0.894 22.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Height Seated (Max)
    1.811 46.00mm
  • Length
    44mm
  • Width
    30mm