  • BFC238620394
BFC238620394
advertisement
Manufacturer No:
BFC238620394
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC238620394
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
BFC238620394
Description:
MMKP386 0.39μF Film Capacitor ±10% Rectangular Box Screw Terminals 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Chassis Mount, Screw
Step5Bar-code shipping tag
BFC238620394
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Rectangular Box
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -50°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    MMKP386
  • Size / Dimension
    1.319Lx0.866W 33.50mmx22.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Long Life
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw Terminals
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -50°C
  • Applications
    Snubber
  • Capacitance
    0.39μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    22.7076mm
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhms
  • Lead Spacing
    0.894 22.70mm
  • Height Seated (Max)
    1.201 30.50mm
  • Length
    33.5026mm
  • Width
    21.9964mm