  • BFC238558332
BFC238558332
advertisement
Manufacturer No:
BFC238558332
HK JDW NO:
886-BFC238558332
Datasheet:
BFC238558332
Description:
MKP385 3300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC238558332
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    MKP385
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    3300pF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Voltage - Rated AC
    550V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    12.4968mm
  • Width
    5.0038mm