  • BFC238553163
BFC238553163
advertisement
Manufacturer No:
BFC238553163
HK JDW NO:
886-BFC238553163
Datasheet:
BFC238553163
Description:
MKP385 0.016μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC238553163
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    MKP385
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.276W 17.50mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    0.016μF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Voltage - Rated AC
    550V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.610 15.50mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    7.0104mm