  • BFC238372222
BFC238372222
advertisement
Manufacturer No:
BFC238372222
HK JDW NO:
886-BFC238372222
Datasheet:
BFC238372222
Description:
MMKP383 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2500V 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC238372222
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MMKP383
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    2500V 2.5kV
  • Voltage - Rated AC
    900V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.610 15.50mm