  • BFC238370223
BFC238370223
advertisement
Manufacturer No:
BFC238370223
HK JDW NO:
886-BFC238370223
Datasheet:
BFC238370223
Description:
MMKP383 0.022μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC238370223
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, RATED AC VOLTAGE (V): 900
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.022μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5kV
  • Depth
    11mm
  • Voltage - Rated AC
    900V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2500V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    0.827 21.00mm
  • Length
    31mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C