  • BFC238351562
BFC238351562
advertisement
Manufacturer No:
BFC238351562
HK JDW NO:
886-BFC238351562
Datasheet:
BFC238351562
Description:
MMKP383 5600pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC238351562
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.236W 17.50mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Capacitance
    5600pF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Packing Method
    Box
  • Voltage - Rated AC
    550V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1600V
  • Size Code
    6924
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    17.5mm
  • Width
    6mm