  • BFC238343133
BFC238343133
advertisement
Manufacturer No:
BFC238343133
HK JDW NO:
886-BFC238343133
Datasheet:
BFC238343133
Description:
MMKP383 0.013μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.4kV-DC 500V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC238343133
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.394W 17.50mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, RATED AC VOLTAGE (V): 500
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.013μF
  • Voltage - Rated DC
    1.4kV
  • Packing Method
    TR, 20 INCH
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1400V
  • Size Code
    6939
  • Height
    16.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Width
    10mm