  • BFC238341622
BFC238341622
advertisement
Manufacturer No:
BFC238341622
HK JDW NO:
886-BFC238341622
Datasheet:
BFC238341622
Description:
MMKP383 6200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.4kV-DC 500V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC238341622
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.220Lx0.591W 31.00mmx15.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • HTS Code
  • Capacitance
    6200pF
  • Voltage - Rated DC
    1.4kV
  • Packing Method
    Box
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1400V
  • Size Code
    6928
  • Height
    13.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm
  • Length
    17.5mm
  • Width
    7mm