  • BFC238334244
BFC238334244
advertisement
Manufacturer No:
BFC238334244
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC238334244
Package:
Radial
Datasheet:
BFC238334244
Description:
MMKP383 0.24μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC238334244
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    MMKP383
  • Size / Dimension
    1.220Lx0.512W 31.00mmx13.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Voltage - Rated
    1kV
  • Capacitance
    0.24μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Voltage - Rated AC
    350V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.906 23.00mm
  • Length
    30.988mm
  • Width
    13.0048mm