  • BFC238303164
BFC238303164
advertisement
Manufacturer No:
BFC238303164
HK JDW NO:
886-BFC238303164
Datasheet:
BFC238303164
Description:
MMKP383 0.16μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC238303164
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.276W 17.50mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.16μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Height
    13.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.610 15.50mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    7mm