  • BFC238021183
BFC238021183
advertisement
Manufacturer No:
BFC238021183
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC238021183
Package:
Radial
Datasheet:
BFC238021183
Description:
MKP380 0.018μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC238021183
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2814
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    7.2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP380
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.018μF
  • Voltage - Rated DC
    100V