  • BFC237894912
BFC237894912
advertisement
Manufacturer No:
BFC237894912
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC237894912
Package:
Radial
Datasheet:
BFC237894912
Description:
MKP/MKP378 9100pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 600V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237894912
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP/MKP378
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.335W 26.00mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 600
  • HTS Code
  • Capacitance
    9100pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Reference Standard
    IEC60384-17
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    0.709 18.00mm
  • Length
    26mm
  • Width
    10mm