  • BFC237892153
BFC237892153
advertisement
Manufacturer No:
BFC237892153
HK JDW NO:
886-BFC237892153
Datasheet:
BFC237892153
Description:
MKP/MKP378 0.015μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 600V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237892153
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Weight
    7.399991g
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP/MKP378
  • Size / Dimension
    1.240Lx0.354W 31.50mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Packing Method
    Box
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Diameter
    11mm
  • Height
    16.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.748 19.00mm
  • Length
    31mm