  • BFC237875223
BFC237875223
advertisement
Manufacturer No:
BFC237875223
HK JDW NO:
886-BFC237875223
Datasheet:
BFC237875223
Description:
MKP/MKP378 0.022μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237875223
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MKP/MKP378
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.022μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    400V
  • Diameter
    8.5mm
  • Height
    22.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    26mm
  • Width
    7mm