  • BFC237672363
BFC237672363
advertisement
Manufacturer No:
BFC237672363
HK JDW NO:
886-BFC237672363
Datasheet:
BFC237672363
Description:
KP/MMKP 376 0.036μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 400V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237672363
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.335W 26.00mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.036μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.709 18.00mm
  • Length
    26.0096mm
  • Width
    8.509mm