  • BFC237570152
BFC237570152
advertisement
Manufacturer No:
BFC237570152
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-BFC237570152
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
1.5nF Film Capacitor 5% Radial 2kV-DC 600V-AC Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237570152
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.5nF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Dielectric
    PP
  • Diameter
    7mm
  • Length
    26mm