  • BFC237548121
BFC237548121
advertisement
Manufacturer No:
BFC237548121
HK JDW NO:
886-BFC237548121
Datasheet:
BFC237548121
Description:
KP/MKP 375 120pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 600V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237548121
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    KP/MKP 375
  • Size / Dimension
    0.728Lx0.217W 18.50mmx5.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    120pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm
  • Length
    18.4912mm
  • Width
    5.5118mm