  • BFC237545153
BFC237545153
advertisement
Manufacturer No:
BFC237545153
HK JDW NO:
886-BFC237545153
Datasheet:
BFC237545153
Description:
KP/MKP 375 0.015μF Film Capacitor ±3.5% Radial PC Pins 2kV-DC 600V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237545153
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KP/MKP 375
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.181Lx0.413W 30.00mmx10.50mm
  • Tolerance
    ±3.5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Diameter
    10.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.925 23.50mm
  • Length
    29.9974mm
  • Width
    10.4902mm