  • BFC237540272
BFC237540272
advertisement
Manufacturer No:
BFC237540272
HK JDW NO:
886-BFC237540272
Datasheet:
BFC237540272
Description:
KP/MKP 375 2700pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 600V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237540272
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Weight
    1.09999g
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.728Lx0.374W 18.50mmx9.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    2700pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Diameter
    9.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    18.5mm
  • Width
    9.4996mm