  • BFC237540201
BFC237540201
advertisement
Manufacturer No:
BFC237540201
HK JDW NO:
886-BFC237540201
Datasheet:
BFC237540201
Description:
KP/MKP 375 200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 600V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237540201
  • Lead Pitch
    15mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Diameter
    5.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm
  • Length
    18.4912mm
  • Width
    5.5118mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Weight
    649.997866mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.728Lx0.217W 18.50mmx5.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    200pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Voltage - Rated AC
    600V