  • BFC237535912
BFC237535912
advertisement
Manufacturer No:
BFC237535912
HK JDW NO:
886-BFC237535912
Datasheet:
BFC237535912
Description:
KP/MKP 375 9100pF Film Capacitor ±3.5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 500V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237535912
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.295W 26.00mmx7.50mm
  • Tolerance
    ±3.5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    9100pF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.807 20.50mm
  • Length
    26.0096mm
  • Width
    7.493mm