  • BFC237530392
BFC237530392
advertisement
Manufacturer No:
BFC237530392
HK JDW NO:
886-BFC237530392
Datasheet:
BFC237530392
Description:
KP/MKP 375 3900pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 500V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237530392
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.728Lx0.354W 18.50mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Voltage - Rated
    1.6kV
  • Capacitance
    3900pF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    18.4912mm
  • Width
    8.9916mm