  • BFC237525273
BFC237525273
advertisement
Manufacturer No:
BFC237525273
HK JDW NO:
886-BFC237525273
Datasheet:
BFC237525273
Description:
KP/MKP 375 0.027μF Film Capacitor ±3.5% Radial PC Pins 1kV-DC 400V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237525273
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.295W 26.00mmx7.50mm
  • Tolerance
    ±3.5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Voltage - Rated
    1kV
  • Capacitance
    0.027μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.807 20.50mm
  • Length
    26.0096mm
  • Width
    7.493mm