  • BFC237521122
BFC237521122
advertisement
Manufacturer No:
BFC237521122
HK JDW NO:
886-BFC237521122
Datasheet:
BFC237521122
Description:
KP/MKP 375 1200pF Film Capacitor ±3.5% Radial PC Pins 1kV-DC 400V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237521122
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.571Lx0.236W 14.50mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±3.5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1200pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Diameter
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm
  • Length
    14.5034mm
  • Width
    5.9944mm