  • BFC237511303
BFC237511303
advertisement
Manufacturer No:
BFC237511303
HK JDW NO:
886-BFC237511303
Datasheet:
BFC237511303
Description:
KP/MKP 375 0.03μF Film Capacitor ±3.5% Radial PC Pins 630V-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237511303
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.728Lx0.315W 18.50mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±3.5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.03μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • Length
    18.4912mm
  • Width
    8.001mm