  • BFC237510154
BFC237510154
advertisement
Manufacturer No:
BFC237510154
HK JDW NO:
886-BFC237510154
Datasheet:
BFC237510154
Description:
KP/MKP 375 0.15μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237510154
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Weight
    5.200011g
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KP/MKP 375
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    1.181Lx0.394W 30.00mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    0.15μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.906 23.00mm
  • Length
    29.9974mm
  • Width
    10.0076mm