  • BFC2373EM395MI
BFC2373EM395MI
advertisement
Manufacturer No:
BFC2373EM395MI
HK JDW NO:
886-BFC2373EM395MI
Datasheet:
BFC2373EM395MI
Description:
MKT373M 3.9μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC2373EM395MI
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.394W 26.00mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    3.9μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    26.0096mm
  • Width
    10.0076mm