  • BFC2373EF825MK
BFC2373EF825MK
advertisement
Manufacturer No:
BFC2373EF825MK
HK JDW NO:
886-BFC2373EF825MK
Datasheet:
BFC2373EF825MK
Description:
MKT373M 8.2μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC2373EF825MK
  • Size / Dimension
    1.240Lx0.591W 31.50mmx15.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    8.2μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    27.5082mm
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm
  • Length
    31.496mm
  • Width
    15.0114mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C