  • BFC237325275
BFC237325275
advertisement
Manufacturer No:
BFC237325275
HK JDW NO:
886-BFC237325275
Datasheet:
BFC237325275
Description:
MKT373 2.7μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237325275
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Weight
    2.000002g
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.335W 26.00mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.7μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Diameter
    8.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    26mm