  • BFC237324225
BFC237324225
advertisement
Manufacturer No:
BFC237324225
HK JDW NO:
886-BFC237324225
Datasheet:
BFC237324225
Description:
MKT373 2.2μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237324225
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.236W 17.50mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    General Purpose
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    6mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    17.5mm
  • Width
    5.9944mm