  • BFC237322275
BFC237322275
advertisement
Manufacturer No:
BFC237322275
HK JDW NO:
886-BFC237322275
Datasheet:
BFC237322275
Description:
MKT373 2.7μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237322275
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.335W 26.00mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.7μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.709 18.00mm
  • Length
    26mm
  • Width
    8.5mm