  • BFC237122334
BFC237122334
advertisement
Manufacturer No:
BFC237122334
HK JDW NO:
886-BFC237122334
Datasheet:
BFC237122334
Description:
MKT371 0.33μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237122334
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.33μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    5mm
  • Reference Standard
    IEC60384-2
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    7.62mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.300 7.62mm
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Height
    10.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    10mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.197W 10.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%