  • BFC237122104
BFC237122104
advertisement
Manufacturer No:
BFC237122104
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC237122104
Package:
Radial
Datasheet:
BFC237122104
Description:
MKT371 0.1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237122104
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Weight
    510.007921mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT371
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Long Life
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    3mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    7.62mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.300 7.62mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    10mm
  • Width
    3mm