  • BFC237115683
BFC237115683
advertisement
Manufacturer No:
BFC237115683
HK JDW NO:
886-BFC237115683
Datasheet:
BFC237115683
Description:
MKT371 0.068μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237115683
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT371
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.098W 10.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    7.62mm
  • Lead Spacing
    0.300 7.62mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    10.0076mm
  • Width
    2.4892mm