  • BFC2370GE682
BFC2370GE682
advertisement
Manufacturer No:
BFC2370GE682
HK JDW NO:
886-BFC2370GE682
Datasheet:
BFC2370GE682
Description:
MKT370 6800pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC2370GE682
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT370
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±10%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    6800pF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    7.1882mm
  • Width
    3.5052mm