  • BFC2370FE223
BFC2370FE223
advertisement
Manufacturer No:
BFC2370FE223
HK JDW NO:
886-BFC2370FE223
Datasheet:
BFC2370FE223
Description:
MKT370 0.022μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC2370FE223
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.022μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    7.1882mm
  • Width
    3.5052mm