  • BFC2370EL823
BFC2370EL823
advertisement
Manufacturer No:
BFC2370EL823
HK JDW NO:
886-BFC2370EL823
Datasheet:
BFC2370EL823
Description:
MKT370 0.082μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC2370EL823
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.082μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm
  • Length
    7.1882mm
  • Width
    4.4958mm