  • BFC237076823
BFC237076823
advertisement
Manufacturer No:
BFC237076823
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC237076823
Package:
Radial
Datasheet:
BFC237076823
Description:
MKT370 0.082μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Metallized
Step5Bar-code shipping tag
BFC237076823
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2007
  • Series
    MKT370
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Long Life
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    0.082μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm