  • BFC237075394
BFC237075394
advertisement
Manufacturer No:
BFC237075394
HK JDW NO:
886-BFC237075394
Datasheet:
BFC237075394
Description:
MKT370 0.39μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237075394
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
    Automotive
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V) : 40
  • Capacitance
    0.39μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Depth
    3.5mm
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Height
    6.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm