  • BFC237026823
BFC237026823
advertisement
Manufacturer No:
BFC237026823
HK JDW NO:
886-BFC237026823
Datasheet:
BFC237026823
Description:
MKT370 0.082μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237026823
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT370
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    0.082μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    7.1882mm
  • Width
    2.4892mm