  • BFC237025224
BFC237025224
advertisement
Manufacturer No:
BFC237025224
HK JDW NO:
886-BFC237025224
Datasheet:
BFC237025224
Description:
MKT370 0.22μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237025224
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
  • Tolerance
    ±10%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Height
    6.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm
  • Length
    7.1882mm
  • Width
    2.5mm